Kas ollakse valmis seisma silmitsi kõigega, mis minevikus juhtunud on?

“Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane ja Dan Dorrelli (DGT Architects) otsust valida muuseumi asukohaks sõjalennuväli võib tõlgendada kui peegli seadmist Eesti rahvuse ja riigi palge ette. Kas ollakse valmis seisma silmitsi kõigega, mis minevikus juhtunud on?”

Carl-Dag Lige, arhitektuurikriitik ja -ajaloolane.

“Minu meelest on arhitektuuril imeline võime esile tuua koha aurat või vaimset atmosfääri – see on koha kaitsev ja noorendav vaim. Arhitektuuriteos omandab seda tugevama tähenduse, mida rohkem ta suudab astuda dialoogi oma keskkonnaga (sotsiaalse, kultuurilise ja samuti füüsilise või klimaatilise keskkonnaga). Siin mängib tähtsat rolli projekteerimisprotsess. Minu jaoks on iga projekt nagu arheoloogi töö, mis kutsub mind uute lugude taasloomiseks üha sügavamale kaevama, jälgi ja lugusid avastama, dünaamikat mõistma. Projekt ei sünni tühjalt kohalt, vaid paika, kus uus ehitis suudab hoida selle koha, rahva ja geograafia – ajaloo mälestust. Tegemist on uue imago ja uue arhitektuuriga, mis oma olemusega väljendab aja lõpmatust, ruumi universaalsust ja mälu poeetikat.”

Lina Ghotmeh, arhitekt ja ERMi üks autoreid.
Intervjueeris: Sille Pihlak.

Loe täismahus intervjuud Linaga ja Carl-Dagi sissevaadet hoone konteksti MAJA mahukast suvenumbrist, kus ERM-le on pühendatud 48 lehekülge. Lisaks palju muud.

MAJA on müügil hästivarustatud müügipunktides üle Eesti.

Peatoimetaja: Katrin Koov.
Fotod: Tõnu Tunnel, Mark Raidpere, Jana Solom, Evert Palmets.
Kollaažil ka ERM-i võidutöö kontseptsiooniskeem.
Ajakirja kujundaja: Margus Tammik.
Kollaaž: Kaire Pärnpuu.

LOE VEEL

Indrek Peil: lokaalne linlane

Spektermõtlemine on ta vabastanud kammitsevast must-valgest maailmanägemisest: pooltoonides triivimine võimaldab vabalt valida neid teemasid, mis käivitavad. Alustatu tuleb lõpuni viia; seda hõlbustab süvenemine kui peamine töömeetod, mis väljapoole tundub petlikult kaootiline.
Intervjueeris Mirko Traks.

Terje Ong, Risto Kozer: arhitektuur, mis kutsub liikuma

Paraku ei mõelda igapäevaste liikumisteede – tänavate jmt loomisel, et needki võiks pakkuda mängulist ja nauditavat liikumisvõimalust. Liikumisaktiivsus ei piirdu vaid spordiga. Liikumist saab ja peabki nägema palju laiema mõistena. Avaliku ruumi võrgustik saab pakkuda igapäevast liikumisrõõmu märksa rohkematele kasutajatele, kui suudavad üksikute fragmentidena paiknevad sihtotstarbelised mängu- ja palliplatsid.

Yael Reinser: nauding ilust

Samas on meile, arhitektidele, selge, et meie hea silm (vanamoeline väljend, mida kasutavad siiani eurooplased) – või projekteerimisintelligentsus (vaste, mida kasutavad ameeriklased) – mängib pidevalt olulist rolli ning on projekteerimisprotsessis justkui salarelv, mis aitab filtreerimise ja mugandamise teel jõuda ilusama tulemuseni.