Kas ollakse valmis seisma silmitsi kõigega, mis minevikus juhtunud on?

“Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane ja Dan Dorrelli (DGT Architects) otsust valida muuseumi asukohaks sõjalennuväli võib tõlgendada kui peegli seadmist Eesti rahvuse ja riigi palge ette. Kas ollakse valmis seisma silmitsi kõigega, mis minevikus juhtunud on?”

Carl-Dag Lige, arhitektuurikriitik ja -ajaloolane.

“Minu meelest on arhitektuuril imeline võime esile tuua koha aurat või vaimset atmosfääri – see on koha kaitsev ja noorendav vaim. Arhitektuuriteos omandab seda tugevama tähenduse, mida rohkem ta suudab astuda dialoogi oma keskkonnaga (sotsiaalse, kultuurilise ja samuti füüsilise või klimaatilise keskkonnaga). Siin mängib tähtsat rolli projekteerimisprotsess. Minu jaoks on iga projekt nagu arheoloogi töö, mis kutsub mind uute lugude taasloomiseks üha sügavamale kaevama, jälgi ja lugusid avastama, dünaamikat mõistma. Projekt ei sünni tühjalt kohalt, vaid paika, kus uus ehitis suudab hoida selle koha, rahva ja geograafia – ajaloo mälestust. Tegemist on uue imago ja uue arhitektuuriga, mis oma olemusega väljendab aja lõpmatust, ruumi universaalsust ja mälu poeetikat.”

Lina Ghotmeh, arhitekt ja ERMi üks autoreid.
Intervjueeris: Sille Pihlak.

Loe täismahus intervjuud Linaga ja Carl-Dagi sissevaadet hoone konteksti MAJA mahukast suvenumbrist, kus ERM-le on pühendatud 48 lehekülge. Lisaks palju muud.

MAJA on müügil hästivarustatud müügipunktides üle Eesti.

Peatoimetaja: Katrin Koov.
Fotod: Tõnu Tunnel, Mark Raidpere, Jana Solom, Evert Palmets.
Kollaažil ka ERM-i võidutöö kontseptsiooniskeem.
Ajakirja kujundaja: Margus Tammik.
Kollaaž: Kaire Pärnpuu.

LOE VEEL

Pille Epner: uued elamise viisid

Tartu kesklinna on viimastel aastatel ehitatud keskkonnatundlikke kortermaju, mis kompavad arglikult, kuid tarmukalt senise elukorralduse piire.

Andres Kurg: ärge juhatage mind, las ma olen eksinud

Iga ümberkujundus, -nimetamine ja nihutamine, eriti kesklinnas, viitab alati valikutele ja otsustele, millel on laiem ideoloogiline mõõde. 13. septembril 2018 avati Tallinnas uue kujundusega Tammsaare park, mille ümberehitus oli kestnud üle aasta.