HAKATUS
Loodu(s) vs. Taristu. Funktsioonid ruumis või funktsionaalne ruum?
Siim Tuksam
PROJEKT
Elektrilevi koolituskeskus
Kiili, EST
EKA PAKK, Nomad, What If
Annika Valkna
TEGELUS
Crystal Computing (Google Inc., St. Ghislain)
Ivar Veermäe
INTERVJUU
Antoine Picon. Taristu disainipotentsiaal
Sille Pihlak
ESSEE
Maastikutaristu
Andres Levald
ESSEE
Infrastruktuur kui superorganismi vereringe
Hannes Aava
TEGELUS
Energiakoalitsioon
Maxime Cunin
FOTOESSEE
Tuba nr 13
Reinis Hofmanis
UURIMISTÖÖ
Tänavate kitsenemine = linna tihendamine
Helin Kuldkepp
TEGELUS
Meretramm
Villem Tomiste
ESSEE
Milleks uurida Rail Balticut?
Mattias Malk
TEGELUS
Baltic Lines. Rail Baltica kõrval ja ümber
Diāna Mikāne, Paula Veidenbauma
INTERVJUU
Hooletaristu
Liza Goncharenko
TARISTU
Olla olemas tähendab tänapäeval olla ühendatud. Elektri-, sooja-, teede- ja tänavavõrk, internetiühendus ja veevarustus – kõigist neist ristuvatest, osati kattuvatest võrgustikest on saanud justkui inimeste põhiõigus. Seni, kuni need võrgud hästi toimivad, jääb neist sõltuvus märkamatuks – harva peatume, et teadvustada energiat, mis jõuab üle taevalaotuse, maa- ja merealuste trasside ning seinasiseste juhtmete kaudu miljonitesse seadmetesse. Kui aga miski võrgustiku toimimist häirib, olgu selleks türanliku naaberriigi sõjaline rünnak, hindade järsk kallinemine või katastroofilised ilmaolud, avaldub nende struktuuride poliitiline, majanduslik, eetiline ja tihti ka ruumiline mõõde.
„Inimkond on muutmas planeeti enda majandussüsteemi teenindavaks taristuprojektiks,“ ütleb Hannes Aava. Tänapäeva ühiskondade tehniline taristu toimib üldiselt vaid elurikkuse arvelt, kasutades maad, õhku ja vett kui substraati, mille reostamine näib tagasipööratav ja ajutine. Kas praegune alusehitus üldse võimaldab ärakasutamise asemel liikuda koostoimimise poole?
Taristu number koondab endas eriilmelisi vaateid arhitektide rollile säärases asjade korras. Siim Tuksam kutsub üles pöörduma arvutusmudelite poole, mis aitavad kaotada mittetoimivaid erisusi loodu ja tehtu, looduse ja taristu vahel. Andres Levald arvab aga, et hoolimata tehniliste võimete paranemisest napib maastiku liigendamisel teadmisi, oskusi ja tahet. Rail Balticust kirjutades rõhutab Mattias Malk, et igasugune uus tehniline taristu tuleks kavandada nii, et see toimiks ühtlasi sotsiaalse taristuna. Tema seisukohta, et „taristu pole mitte lihtsalt muu toimuva nähtamatu aluskiht, vaid määrab, kuidas me tulevikus koos elame“, jagavad ka ühe Amsterdami naabruskonna elanikud, kes on loomas energiakogukonda.
Disain võimaldab taristut nähtavamaks muuta ning ümbruse, kultuuri ja keskkonna sidemetele tähelepanu tõmmata, ütleb Antoine Picon. Taristus paljastuvad nii koos elamise seosed kui ka võimusuhted ning ehk ka nii mõnigi tulevikuvõimalus.
Peatoimetaja Laura Linsi, toimetaja Madli Kaljuste
Oktoober, 2024