Lineaarväljak või tänav? Rakvere Pikk tänav

EV 100 programmi „Hea avalik ruum“ käigus ennistati ajalooline tänav tänapäevaseks jalakäijasõbralikuks esindustänavaks. Heledates ja monokroomsetes toonides kujundus loob muuseumilaadse väljapaneku, mis on täiustatud istekohtade, haljastuse, valgustuse ja kivisillutisse graveeritud viitadega ning kus antakse infot konkreetsete hoonete, arhitektuursete ja maastikuliste objektide ning linna kohta.

Tänaval jalutaja saab jälgida hoonete kujunemist sajandite jooksul, tänavajoonega suhestumist, vastasmajade omavahelist dialoogi, erinevaid ehituse- ja fassaadilahendusi ning stiile. Suure lineaarse skaala kõrval on säilinud arvukalt imekauneid detaile: sadeveelehtreid, varikatuseid, treppe ja piirdeid, avatäiteid, väravaid ja luuke, sepiseid ja ehisdetaile.

Pika tänava võtmeks on väljakulikkus, mis on saavutatud autode ruumi tuntava kahandamise ja paigutamisega ühte ruumiserva ning jalakäijate ala laiendamisega selliselt, et jalutaja tunneks justkui asuks ta väljakul.

Teadlikult on lähtutud tänava 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse väljanägemisest. Nii pole kavandatud sinna kõrghaljastust, lisatud on aga dekoratiivsed, ehkki moodsad tänavavalgustuspostid, mis olid ka toona uhked ja pilkupüüdvad.

Asendiplaan. Karisma arhitektid.

KAI SÜDA, RISTO PARVE (Karisma arhitektid)

FOTOD: Tõnu Tunnel
AVALDATUD: Maja 109-110 (suvi-sügis 2022), peateema Ruumiline pärand ja nüüdisaeg

JAGA