Kultuuriajakirja puhul on oluline, et lisaks kirjeldamisele ja kaardistamisele lükkaks ta ka käima ja looks midagi uut.
Maja 100. juubelinumbri puhul küsis peatoimetaja Kaja Pae lugejatelt, miks Maja lugeda ja kuidas nüüdisajal arhitektuuriajakirja eesmärki mõtestada.
Pärtel-Peeter Pere, ettevõtja ja linnastrateeg
Ruum meie ümber mõjutab meid. Mida aeg edasi, seda paremini saab seda ka teaduslikult kirjeldada. 2018. aastal osales Google koos John Hopkinsi ülikooliga Milano disainimessil, kus mõõtis, kuidas eri disainiga ruumid inimestele mõjuvad. Google’i neuroesteetika katsed näitasid, et eri kujundusega ruumid mõjuvad näiteks rahustavalt või ergastavalt. Õpperuumide hea disain saab laste õppimisvõimet tõsta kuni 25%. Meil on teadmine ruumi mõjust tänu kognitiivsele neuroteadusele, keskkonnapsühholoogiale ja antropoloogiale, rääkimata arhitektuurist. Sarah William Goldhagen võtab teaduspõhised argumendid suurepäraselt kokku raamatus „Welcome to Your World. How The Built Environment Shapes Our Lives“: disain on sotsiaalne instrument, olgu kas heaks või kahjuks enamasti halvaks ruumiloomeks. Ta tegutseb selle nimel, et ÜRO töös, nt inimarengu aruandes, arvestataks kogemuslikku disaini (experiental design) kui inimõigust.
Inspireeriv on lugeda, kuidas arenenud riikides arhitektuuri ja disaini väärtustatakse. Oslo linn on ehitanud merekalda 12 kilomeetri ulatuses promenaadiks, mille ühed tuntumad osad on mõistagi ooperimaja, Aker Brygge ja kesklinn. Kopenhaagenis ja Stockholmis saab kesklinnas ujuda ja kajakiga sõita. Soomlaste investeerimisagentuur Business Finland aitab müüa Soome arhitektuuri (mitte ainult ehitust) näiteks hokistaadionite ehitamisel Hiina. Norra tervishoius on suundumus universaaldisaini poole ehk ehitada haiglaid selliseks, kus ruum oma valguse, roheluse, kaarjate seinte ja muuga aitab inimestel terveneda kogu keskkonnas. Ruum mõjutab meid.
Eesti valitsus ja omavalitsused on aga popslikud kui talupoeglikult targad: odavus on ainus väärtus. Muuseas, seda odavust lapitakse korra kümnendis. Tallinna linn ehitab suvaliselt, visioonita, murdes nii Reidi tee ja peatänava kokkuleppeid. Kui ka aega võetakse, siis ei meenuta see kaasaegset läbipaistvat kaasamist, vaid venitamist. Väärt teadmisi, arhitekte, disainereid ning ka õppejõude meil ometi on.
Meil on vaja ruumi kohta teadmisi, analüüse ja nende populariseerimist. Otsusetegijad ning avalik sektor peavad kindlasti Maja lugema. See on parimaid maakeelseid allikaid, mis aitab aru saada ruumi rollist meie elus ja ühiskonnas.
Maja peaks olema kohustuslik Riigi Kinnisvarale, linnavalitsustele ja teiste avaliku ning eraasutuste juhtidele. Iga juht peaks päevas tunni pühendama õppimisele – sellist reeglit järgivad näiteks Bill Gates, Warren Buffet, Oprah, Barack Obama ja mitmed teised. Tund aega päevas tuleb lugeda ja õppida midagi uut, et oma vastutusrikast tööd paremini teha.
Ruumiotsused peavad olema tehtud teadmiste pinnalt. Maja annab head, kvaliteetset ainest, et saaksime maju, linnu ja riiki paremini kujundada. Kõik muu on vaimu, looduse, tervise, aja ning kindlasti raha raiskamine. Milleks raisata asju, mida meil niigi vähe on?
Kirke Päss, arhitekt
Ajakiri Maja on tänuväärt ruumialane arhiiv ja Eesti arhitektuurimaailma peegeldus. See on ainus järjepidev (100 numbrit!) väljaanne, mis säilitab kompaktselt aktuaalseid erialaseid teemasid – omamoodi õppematerjal. Siin on eestlastel võimalus arhitektuurist kirjutada ja oma perspektiive ruumiteemadel laiemale publikule näidata.
Maja tekitab lugemisisu, kui toob välja kohti, kuhu pole ise veel jõudnud, ja pakub arutlusi, mida oled tahtnud pidada. Olulisel kohal on sündmuste järelkaja, mis viib meid biennaalidele, linnaaktsioonidele, ekskursioonidele või EASAdele (Euroopa Arhitektuuritudengite Assamblee).
See, et iga uus number keskendub ühele teemale või kureerib erineva lähenemisega mõtlejaid ja praktikuid, hoiab minu arvates väga hästi arhitektuuriajakirja väärtust. Teemasisene kontsentratsioon hoiab Maja hariduslikku kvaliteeti ja kutsub vestlusesse teiste alade professionaale – see aitab hoida tasakaalu lugejal, kes mõtleb arhitektuurist igapäevaselt.
Vaatenurkade paljusus ja mitmekülgne materjal on aspektid, mis haaravad tekste lugema. Maja on nauditav ka hea kujunduse, graafika ja kvaliteetse visuaalse materjali poolest.
Liina Soosaar, arhitekt
Iga Maja number oskab millegagi üllatada. Meeldejäävamad on ehk viimane 2019. aasta sügisnumber, mida toimetasid Laura Linsi ja Roland Reemaa, täis ootamatuid lugusid ootamatutest kohtadest. Aga ka sama aasta number Triiv, mida toimetasid maastikuarhitektid – selles oli palju kohalugusid ja artikleid üldse mitte majadest, sest neist väsivad vahel ka arhitektid ise. Maiuspalad on persoonilood – arhitektuuri mõtestamise ja tegemise tagatoad.
Mõnusad hilised õhtupoolikulikud, kui võtad riiulist või paberihunnikust Maja ja hakkad lehitsema, jääd sellega diivanile istuma pikemaks ajaks. Eriti meeldivad vanad numbrid, mida mu enda koduriiulis küll palju pole, kuid seda suurem on rõõm koolis või raamatukogus kohata näiteks kümne aasta tagust numbrit. Nende põhjal näen, kuidas osad teemad tulevad n-ö tagasi või on õhus olnud juba kümmekonna aasta eest.