Suvi 2017 (89-90): muutuv

Globaalsed nihked  〉 Hans Ibelings
Euroarhitektuur 〉 Karro-Kalberg
Ruumiringlus 〉 Eve Komp ja Liina-Liis Pihu

PERSOON
Siiri Vallner, ratsionaalne boheemlane
 〉 küsitles Jarmo Kauge

PROJEKT
Milleks meile üldse Kultuurikatel? 〉 Maria Hansar

EESTI RAHVA MUUSEUM
ERM-i arhitektuuri modernsus 〉Carl-Dag Lige
Ei midagi erilist, ei mingit keerukust 〉Krista Aru
Intervjuu Lina Ghotmehiga 〉Sille Pihlak
Koostööprojekt. Vestlus Hanno Grossschmidti ja Tomomi Hayashiga 〉Katrin Koov
Maastikuarhitektuur. Vestlus Karin Bachmanni ja Mirko Traksiga 〉Katrin Koov
Sisearhitektuur. Vestlus Pille Lausmäega 〉Katrin Koov
Püsiekspositsioon. Vestlus 3+1 arhitektidega 〉Katrin Koov
Soome-ugri näitus. Vestlus Jan Grapsi ja Kristian Kirsfeldtiga 〉Triin Männik
Kuidas valmis soome-ugri näituse helikujundus 〉Taavi Tulev
Roosi tänava ümbertegemine 〉Karin Bachmann

Soomaastik linnupuuris. Eesti Saatkond Londonis 〉 Ann Alari
Arhitektuuri kriitilised küsimused. Vestlus Tristan Boniveriga 〉 Liina-Liis Pihu

VÕISTLUSED
Kommunismiohvrite memoriaali ideevõistlus 〉 Triin Ojari
Tartu Ülikooli IT Keskuse võistlus 〉 Tõnis Arjus

NOPPEID
Nomaadlike kodude poole 〉 Kerttu Raie
Valgustatud Tartu linnaruum 〉 Elo Kiivet
Arhitektuurisaadete sari “RUUM”  〉 Silvia Pärmann
Unistuste Tartu. Näitus “Kes loob linna?” 〉 Henn Runnel

Eesti KODA Maailma Arhitektuurifestivalil 〉 Ülar Mark, Mairi Hüüdma
IX maastikuarhitektuuri biennaal “Tomorrow Landscapes” Barcelonas 〉 Siiri Vallner

AEG RÄÄKIDA POLIITIKAST

2016. aasta sügistalv on olnud mitmel tasandil poliitikast küllastunud. Kogu maailm jälgis kasvava murega Ameerika presidendivalimisi, mis lõppes novembri alguses Donald Trumpi võiduga. Keegi ei tea päris täpselt, kuhu maailm tüürib, kui suurriiki asub uuel aastal juhtima vastuoluline miljardär. Raputada sai ka Eesti oma valitsuseliit, kus seitseteist aastat võimul olnud partei oli sunnitud novembritormides võimult taanduma. 

Eesti arhitektuurile võib võimuvahetus pakkuda aga ootamatu uue võimaluse, sest värske valitsusliidu ühe lubadusena käidi välja arhitektuurivaldkonna ekspertkogu loomine. Ehk teisisõnu tunnistati riiklikul tasemel vajadust arhitektuuripoliitika järele. Surume pöidlad pihku, et see õnnestuks.

MAJA avaldab lühendatud tõlke Hans Ibelingsi ja Powerhouse’i üllitatud raamatust „Shifts”, mis käsitleb arhitektuurielu mõjutavaid globaalseid nihkeid. Maailma räsivad tervikuna mitmed probleemid: kliima muutub, ressursid hakkavad lõppema, pead tõstavad äärmusliikumised ja suured nihked on toimumas nii geopoliitikas, majanduses, ökoloogias kui ka demograafias. Kõik see mõjutab ka arhitektuuri, tuues kaasa muutusi nii distsipliini sees kui ka valdkondade vahel.

Eesti riigi ruumipoliitikat saab hinnata näiteks eurorahade kasutamise kaudu. Sellest annab ülevaate Merle Karro-Kalberg, tehes kriitikat selge süsteemi ja kvaliteedinõude puudumise aadressil. Euroopa ja Tallinna linna rahadega renoveeritud soojuselektrijaamast, mis sai endale nime Kultuurikatel, kuid raputas töö käigus kultuuri oma seljast lõpuks üldse maha, kirjutab katla esimene projektijuht Maria Hansar.

Selle numbri persoon on Siiri Vallner – arhitekt, kes teeb oma tööd kompromissitult, südame ja hingega, olles pühendanud arhitektuurile pea kogu oma elu. Portreeloos usutleb teda arhitektuurikriitik Jarmo Kauge, avades huvitava isiksuse arhitektiks kujunemise loo, tema eesmärke ja töödes avalduvaid väärtusi, aga ka vastuolusid ja väljakutseid. Puudutatakse ka siinse arhitektuurielu probleeme ja võimalusi nende lahendamiseks.

Eraldi plokk on pühendatud sel sügisel valmis saanud Eesti Rahva Muuseumi uuele hoonele Raadil. Carl-Dag Lige teeb sissevaate hoone konteksti. Projekti tellija ja süda Krista Aru kirjutab usust, usaldusest ja koostööst, mis tegid selle valmimise võimalikuks. MAJA usutleb autoreid ja teisi arhitekte, kes muuseumikompleksi valmimisele kaasa aitasid. 

Tutvustatakse ka Eesti riigi visiitkaarti Londonis, hiljuti KAOS Arhitektide projekti järgi renoveeritud saatkonda, mida külastas Londonis resideeriv (aja-)kirjanik ja tõlkija Ann Alari. Samuti valikut viimastest arhitektuurivõistlustest ja -sündmustest.

See number jääb viimaseks, mis minu toimetada. Uuel aastal jätkab MAJA juba teises vormis ja uute inimestega. Tänan lugejaid ja soovin järgmistele veduritele jõudu!

Peatoimetaja Katrin Koov

Juuni, 2017

Foto: Mark Raidpere

JAGA